Izolacja natryskowa ścian – dlaczego?


Pianka poliuretanowa jest ekspertem od izolacji, a nie tylko termicznym! Pianka poliuretanowa stanowi doskonały materiał wypełniający ściany działowe w domu, zapewniając utrzymanie właściwej izolacji pomieszczeń mieszkalnych w jednym mieszkaniu na minimalnym poziomie RA1 '= 35 dB i RA1′ = 50 dB dla ścian działowych. 

Dlaczego izolacja ścian jest ważna?


Komfort Twojego domu zależy w dużej mierze od tego, jak cicho jest w środku. Jeśli masz dość krzyków lub śmiechu sąsiada z sąsiedztwa lub chcesz zasnąć po ciężkim dniu pracy nad trenerem w salonie, ale nadal możesz usłyszeć prywatne rozmowy swojej nastoletniej córki z drugiego pokoju, oznacza, że ​​twoje ściany prawdopodobnie nie są odpowiednio izolowane.

Ściany działowe w twoim domu podlegają transmisji tak zwanych dźwięków powietrznych, tj. rozmów, dźwięków telewizyjnych lub radiowych lub hałasu generowanego przez pralkę lub lodówkę. Prawidłową izolację ścian wskazuje parametr RA1, który powinien wynosić co najmniej 30 dB – gdy ściana dzieli dwa pokoje, i 35 dB – gdy ściana dzieli pokój i kuchnię lub łazienkę lub kuchnię i łazienkę.

Na akustykę ścian mają również wpływ dźwięki przenoszone przez inne ściany lub sufity lub niedoskonałości wynikające z projektu ściany, podczas gdy dźwięki uderzenia (np. stopnie) wpływają na akustykę sufitu. Niezależnie od stanu budynku i możliwości przenoszenia dźwięku przez inne elementy konstrukcyjne wskaźnik RA1 powinien pozostać niezmieniony.

O czym należy pamiętać podczas izolowania ścian działowych

Ściany działowe w mieszkaniu lub domu są z definicji lżejsze. Chociaż wpływają na konstrukcję budynku, ich położenie można w pewnym stopniu zmienić bez konieczności konsultacji z konstruktorem.

Decydującym czynnikiem wpływającym na izolację akustyczną ściany jest jej ciężar. Dlatego najlepszą wydajność osiągają masywne ściany, takie jak beton, cegła ceramiczna i ściany wykonane z bloków wapiennych i piaskowych. Kolejnym czynnikiem jest szczelność, usuwanie pustych przestrzeni w punktach połączeń, pokrycie metalowych elementów złącznych materiałem tłumiącym.


Jak izolować ścianki działowe pianką poliuretanową?

Szczególnie problematyczne są ściany działowe wykonane z betonu komórkowego lub oddzielające pomieszczenie o dużym poziomie hałasu (np. korytarz, szyb windowy, łazienka, miejsca o dużym natężeniu ruchu).

Aby rozwiązać ten problem, wewnątrz można zbudować tak zwaną „prewall”. Konstrukcja ta jest zaprojektowana w podobny sposób jak ściany działowe pokryte płytami gipsowo-kartonowymi. Podstawowe pokrycie o grubości 7,5 cm (5 cm pianki poliuretanowej) może obniżyć poziom hałasu o ok. 13-15 dB. Ściana taka będzie bardzo szczelna i zapewni dobrą izolację akustyczną i termiczną – pianka służąca jako wypełniacz ścian działowych może dotrzeć do najmniejszej szczeliny i zapobiegać wydostawaniu się dźwięków na zewnątrz. Piankę poliuretanową można również wykorzystać jako nowy element izolacyjny w celu zastąpienia istniejącego wypełniacza ściany działowej pianką poliuretanową.

Główną zaletą pianki w izolacji natryskowej w Świdnicy – jest jej trwałość, szczelność wypełniania przestrzeni oraz odporność na zmiany fizyczne i chemiczne. Piana nie ulega deformacji, a przede wszystkim nie musisz się obawiać, że z czasem opadnie, podobnie jak inne materiały izolacyjne.